Obraz
Plansza

Lokalna Strategia Rozwoju na lata 2023-2027

Lokalna Strategia Rozwoju to dokument, który określa nasze wspólne priorytety i kierunki działań na rzecz rozwoju naszego regionu. Lokalna Strategia Rozwoju na lata 2023-2027 powstała przy udziale mieszkańców – osób młodych, seniorów oraz osób w niekorzystnej sytuacji, organizacji społecznych, samorządów i przedsiębiorców. Dzięki temu odzwierciedla realne potrzeby i potencjał społeczności mieszkającej na terenie objętym wsparciem Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „BUD-UJ RAZEM”.

Prace nad przygotowaniem Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027 obejmowały spotkania otwarte, wywiady focusowe i indywidualne, badania ankietowe, konsultacje, warsztat strategiczny, a także karty pomysłu. Ważny był dla nas głos mieszkańców, którzy mieli okazję podzielić się swoimi pomysłami potrzebami. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności powstała strategia, która jest praktyczna, ambitna i skrojona na miarę naszych lokalnych możliwości. Lokalna Strategia Rozwoju na lata 2023-2027 to nasz wspólny plan na przyszłość.

 

Jak działa nasza Lokalna Strategia Rozwoju na lata 2023-2027? Podstawą i najważniejszym elementem jest dla nas komunikacja i partycypacja, która oznacza udział lokalnej społeczności w tworzeniu, decydowaniu i wdrażaniu wypracowanych wspólnie rozwiązań.

Współudział mieszkańców obszarów objętych wsparciem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „BUD-UJ RAZEM” jest ważny nie tylko na etapie przygotowania Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027, ale przede wszystkim podczas jego wdrażania.

Naszym celem jest pogłębienie współpracy pomiędzy wszystkimi stronami realizującymi Lokalną Strategię Rozwoju na lata 2023-2027, czyli mieszkańców, samorządy, przedsiębiorców i sektor pozarządowy.

W toku prac nad strategią udało się nam określić obszary problemowe, które stanowią największe hamulce w rozwoju lokalnej społeczności. Mała aktywność obywatelska, bierność grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, depopulacja, rosnące dysproporcje między obszarami wiejskimi a miastami czy infrastruktura wymagająca interwencji – to tylko część wyzwań, jakie przed nami stoją.

By zniwelować dysproporcje i wesprzeć budowę silnej i zaangażowanej społeczności w ramach nowej Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027 obraliśmy dwa cele, których wspólnym mianownikiem jest zrównoważony rozwój LSR.

 

1. Budowanie społeczeństwa obywatelskiego dla obszaru lokalnej strategii rozwoju, na który składają się trzy przedsięwzięcia: Seniorzy w akcji, Przestrzeń młodych i Opracowanie koncepcji inteligentnych wsi.

W ramach tego celu planujemy przeznaczyć środki finansowe na organizację wydarzeń, które będą wzbogacać atrakcyjność obszaru LSR i integrację jego mieszkańców. Będą to działania skierowane do lokalnej społeczności, które maja na celu włączenie społeczne, przeciwdziałanie wykluczeniu, integrację społeczną, kształtowanie postaw obywatelskich i ekologicznych.

Wartością dodaną będzie podjęcie działań zmierzających do zaangażowania mieszkańców w przygotowanie koncepcji inteligentnych wsi tzw. Smart Village. Zależy nam by pojawiły się projekty, w których szczególną opieką zostaną otoczone osoby starsze, młode oraz z grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji tj.: osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie, kobiety, migranci, rolnicy z małych gospodarstw lub osoby poszukujące zatrudnienia m.in. mieszkańcy osiedli po-PGR.

 

2. Wsparcie rozwoju infrastruktury i usług dla mieszkańców obszaru lokalnej strategii rozwoju, na który składają się trzy przedsięwzięcia: Wspólna przestrzeń, Rozwój przedsiębiorczości i Wsparcie rolników prowadzących działalność rolniczą w małych gospodarstwach.

Realizacja tego celu będzie się koncentrować na projektach realizowanych przez jednostki sektora finansów publicznych, polegających na większym dostępie do małej infrastruktury publicznej oraz organizacji pozarządowych, które zwiększą dostęp do oferty usług dla społeczności.

Innym ważnym aspektem wsparcia będą projekty mające na celu podniesienie konkurencyjności istniejących podmiotów gospodarczych oraz powstawanie nowych. Dzięki temu lokalny biznes wzmocni swoją pozycję rynkową.

Realizacja celu przyczyni się do ożywienia gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy, zmniejszenia bezrobocia, podniesienia kompetencji mieszkańców w obszarze prowadzenia działalności gospodarczej.

 Autor: Wiktoria Adamczyk.  Data: Czwartek, 19 grudnia 2024r.  194 wejść.

Powrót do przeglądania aktualności

Współpraca

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2025 LGD BUD-UJ RAZEM

System CMS Logotyp Inspiracyjny Admin Projekt i wykonanie Logotyp Webinspiracje

Logo